Sistem vstopa/izstopa (EES) je avtomatiziran informacijski sistem za evidentiranje državljanov tretjih držav, ki potujejo zaradi kratkoročnega bivanja, vsakič ko prečkajo zunanje meje katere koli naslednje evropske države, ki uporablja ta sistem:
Avstrija, Belgija, Bolgarija, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francija, Grčija, Hrvaška, Islandija, Italija, Latvija, Lihtenštajn, Litva, Luksemburg, Madžarska, Malta, Nemčija, Nizozemska, Norveška, Poljska, Portugalska, Romunija, Slovaška, Slovenija, Španija, Švedska, Švica
Za namene sistema EES je „državljan tretje države“ potnik, ki nima državljanstva nobene države Evropske unije ali državljanstva Islandije, Lihtenštajna, Norveške ali Švice.
„Kratkoročno bivanje“ pomeni do 90 dni v katerem koli 180-dnevnem obdobju. To obdobje se izračuna kot enotno obdobje za vse evropske države, ki uporabljajo EES.
Državljane katerih držav je treba evidentirati v sistemu EES?
Sistem se za vas uporablja, če ste državljan ali državljanka tretje države in:
- potrebujete vizum za kratkoročno bivanje za potovanje v evropske države, ki uporabljajo EES,
ali
- ne potrebujete vizuma za kratkoročno bivanje za potovanje v evropske države, ki uporabljajo EES.
Vaši vstopi in izstopi ali zavrnitve vstopa bodo elektronsko evidentirani v EES.
Na Cipru in Irskem, čeprav gre za državi Evropske unije, se bodo potni listi še naprej žigosali ročno.
Uporabljajo se izjeme za evidentiranje v EES – glej Za koga se EES ne uporablja?
Kakšne so prednosti EES?
- S sistemom vstopa/izstopa se posodablja upravljanje zunanjih meja EU, s čimer se postopoma izboljšujejo izkušnje potnikov.
- V njem je mogoče ugotoviti identitete oseb, ki so prekoračile obdobje dovoljenega bivanja, hkrati pa so na voljo zanesljivi podatki o vstopih, izstopih in zavrnitvah vstopa.
- Ta sistem bo omogočil učinkovit boj proti identitetni prevari z zbiranjem biometričnih podatkov.
- Zaradi izboljšanih mejnih kontrol, uporabe elektronskih evidenc in biometričnih podatkov se bo okrepila varnost v EU.
- EES spodbuja izmenjavo informacij v realnem času in zagotavlja, da mejni organi po vsej EU prejmejo prave informacije ob pravem času.
Kdaj bo EES začel delovati? | Čemu je EES namenjen? | Koga zadeva? |
V letu 2024 | Z EES se modernizira upravljanje meja s povečanjem učinkovitosti in kakovosti postopkov na meji ter nadomešča žigosanje potnih listov. Hkrati se z EES poenostavljajo potovanja in zagotavlja njihova varnost. | Državljane tretjih držav, ki potujejo zaradi kratkoročnega bivanja v evropsko državo, ki uporablja EES. Uporabljajo se izjeme – glej Za koga se EES ne uporablja? |