A határregisztrációs rendszer (EES) a rövid távú tartózkodás céljából utazó nem uniós állampolgárok nyilvántartására szolgáló automatizált informatikai rendszer, amely minden alkalommal rögzíti ezeknek az utazóknak adatait, amikor a rendszert használó európai országok külső határát átlépik. Az EES-t használó országok a következők:
Ausztria, Belgium, Bulgária, Horvátország, Csehország, Dánia, Észtország, Finnország, Franciaország, Németország, Görögország, Magyarország, Izland, Olaszország, Lettország, Liechtenstein, Litvánia, Luxemburg, Málta, Hollandia, Norvégia, Lengyelország, Portugália, Románia, Szlovákia, Szlovénia, Spanyolország, Svédország, Svájc
Az EES alkalmazásában „nem uniós állampolgár” az az utazó, aki nem rendelkezik egyik európai uniós ország állampolgárságával sem, sem pedig Izland, Liechtenstein, Norvégia vagy Svájc állampolgárságával.
A „rövid távú tartózkodás” legfeljebb 90 napot kitevő tartózkodást jelent bármely 180 napos időszakon belül. Ezt az időtartamot egyetlen időtartamként számítják ki az EES-t működtető összes tagállam vonatkozásában.
Mely országok állampolgárait kell regisztrálni az EES-ben?
A rendszer akkor alkalmazandó Önre, ha Ön nem uniós állampolgár, és:
- rövid távú tartózkodásra jogosító vízumra van szüksége ahhoz, hogy az EES-t használó európai országok valamelyikébe utazzon
vagy
- nincs szüksége vízumra az EES-t használó európai országokban való rövid távú tartózkodáshoz.
Az Ön be- és kilépéseit, illetve a beléptetésének esetleges megtagadását elektronikusan regisztrálják az EES-ben.
Cipruson és Írországban – annak ellenére, hogy uniós tagállamok – az útleveleket továbbra is le fogják pecsételni.
Léteznek mentességek az EES-ben való regisztráció alól – ezzel kapcsolatban kérjük, látogasson el erre az oldalra: Kik nem tartoznak az EES hatálya alá?
Melyek az EES előnyei?
- Korszerűsíti az EU külső határainak igazgatását, ami az utazók számára is felgyorsítja és kényelmesebbé teszi a határátkelést.
- Azonosítja az engedélyezett tartózkodási időt túllépő személyeket, és megbízható adatokat szolgáltat a be- és kilépésekről és a beléptetés megtagadásáról.
- A rendszer biometrikus adatok gyűjtése révén eredményesen fellép a személyazonossággal való visszaélés ellen.
- Javítja a biztonságot az EU-ban a jobb határforgalom-ellenőrzésnek, valamint az elektronikus nyilvántartások és a biometrikus adatok használatának köszönhetően.
- Elősegíti a valós idejű információmegosztást, és biztosítja ezáltal, hogy a szükséges információk EU-szerte időben a határforgalom-ellenőrzést végző hatóságok rendelkezésére álljanak.
Mikor lép működésbe? | Mire szolgál? | Kiket érint? |
2024 | Az EES korszerűsíti a határigazgatást azáltal, hogy javítja a határforgalom-ellenőrzés hatékonyságát és minőségét, és véget vet az útlevélbélyegzés gyakorlatának. Emellett egyszerűsíti és biztonságosabbá teszi az utazást. | Azok a nem uniós állampolgárok tartoznak az EES hatálya alá, akik rövid távú tartózkodás céljából be akarnak utazni a rendszert használó európai országok valamelyikébe. Léteznek mentességek – lásd: Kik nem tartoznak az EES hatálya alá? |